دانستنی ها

شرکت های بزرگ تولید کننده فرش ماشینی

امروزه شرکت شونهر آلمان و شرکت وندویل بلژیک تولید کننده‌ی بهترین دستگاه‌ها و ماشین‌آلات بافندگی فرش در جهان به شمار می‌آیند؛ به طوری که سهم قابل توجهی را در صنعت فرش ایران به خود اختصاص داده‌اند و از این رو کشور ایران پیشرو در تولید فرش می‌باشد.

همانطور که می‌دانید فرش‌های تولید شده‌ی این شرکت‌ها از مرغوبیت بالایی برخوردارند. در این مقاله با بهترین دستگاه های بافندگی و ماشین های بافت فرش و همچنین انواع دستگاه های تولید فرش آشنا می‌شوید.

دستگاه alpha 500 برند Schönherr

با وجود کیفیت عالی این ماشین‌ها تاکنون شرکت‌های دیگری اقدام به تولید دستگاه فرش‌بافی نکرده‌اند. البته کشور خودمان در زمینه‌ی تولید قطعات مربوط به این ماشین‌ها پیشگام بوده‌است؛که این تلاش‌ها از سال‌های دور به موفقیت الان انجامیده است. چنان که گفته شده کشورهای چین، فرانسه و ایتالیا نیز قصد ورود به این عرصه را داشته‌اند، اما ایران، با سابقه‌ی طولانی و به روز بودن شرکت‌های فعال همچنان در این زمینه پیشرو می‌باشد.

واردات جدیدترین ماشین‌های فرش بافی (ماشین‌های 1200 و 1500 شانه) به کشور و در نتیجه صادرات فرش‌های کم‌نظیر به سراسر جهان نیز به این پیشرفت کمک کرده‌است. این در حالی است که کشورهایی همچون ترکیه، عربستان و مصر به تولید فرش‌هایی با شانه‌های کمتر اکتفا می‌کنند. تقاضای کشور ایران به واردات به روزترین دستگاه‌های فرش بافی و ریزبافت دررنگ‌های متنوع باعث شده تا شرکت‌های وندویل و شونهر ماشین‌هایی متناسب با نیاز روز طراحی و تولید کنند.

شرکت وندویل (Van de Wiele) شرکتی است که در سال ۱۸۸۰ در بلژیک تاسیس شد. وندویل در زمینه‌ی تولید ماشین‌آلات و نیز خط تولید انواع محصولات نساجی از جمله فرش ماشینی فعالیت می‌کند.

نمونه ای از دستگاه برند Van de Wiele

به دلیل مصرف و استفاده‌ی بسیاری از شرکت‌های تولید فرش ماشینی در ایران از کمپانی وندویل، نام این شرکت در بین فعالان این زمینه کاملاً شناخته شده‌است. هدف از طراحی دستگاه فرش ماشینی HCPX2 برای تولید فرش ماشینی با کیفیت بالا و بافتی شبیه فرش دستبافت ایرانی  (دستبافت گونه=hand look) توسط شرکت وندویل می‌باشد.در دهه‌ی گذشته کمپانی شونهر(Schönherr) همواره در حال توسعه بازار خود در ایران بوده و به خوبی توانسته سهم خود را افزایش دهد. بنا به نظر تولیدکنندگان فرش ماشینی در ایران، ماشین آلات شونهر به لحاظ تنوع بافت زمینه، سرعت تولید و اتوماسیون نسبت به ماشین‌آلات مشابه، برتری محسوسی دارند و توانسته‌اند متناسب با نیاز بازار نسبت به ارتقای کیفی محصولات خود اقدامات موثری انجام دهند و در این زمینه پیشگام باشند.

لازم به ذکر است که شرکت شونهر فقط ماشین بافندگی برای سیستم رویه به رویه FACE TO FACE می‌سازد. این شرکت بعد از آلفا 300 اقدام به ساخت ماشین آلفا 320، 360 و 400 کرد که به مراتب سیستمی پیشرفته‌تر نسبت به نوع قبلی دارد. از سیاست‌های این شرکت اعمال این سیر صعودی بوده و اخیراً آخرین نمونه یک سیستم پیچیده بافت را تحت عنوان ماشین XHDC در معرض ارائه در بازار قرار داده‌است. این ماشین آلفا 500 در حال حاضر قادر به تولید ریزبافت ترین فرش دنیا می‌باشد.

دستگاه ADR با عرض 4 متر از دیگر نمونه‌های ماشین‌های مورد استفاده در صنعت فرش می‌باشد که بیشتر برای گلیم یا فریزبافی کاربرد دارد. این دستگاه در مقایسه با انواع دیگر ماشین‌های بافندگی از عملکرد ضعیف‌تری برخوردار بوده و در نتیجه برای بافت فرش با تراکم بالا نمی‌توان از آن استفاده کرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *