ترمیم و نگهداری فرش

روش های از بین بردن لکه از روی فرش

در این مقاله به لکه هایی که ممکن است بر روی فرش قرار بگیرد و روشهای شستشوی ان میپردازیم.قبل از اینکه به توصیف هر لکه وروشهای شستشوی ان بپردازیم لازم است این نکته را بدانید که اگر لکه خشک شده است در مرحله اول فرش را جارو بزنید وبعدلکه را تمیز کنید. تا گرد و خاک روی فرش به خرد فرش نرود وعلاوه بر لکه قبلی ،لکه جدیدی نیز ایجاد شود. دغدغه ای که امروزه بانوان مدام با ان روبه رو هستند تمیزنگهداشتن وسایل خانه است. از بین تمامی لوازم حساسیت و تاکید بیشتر روی فرش و  مبلمان  است. این تمیز نگهداشتن شامل دو مرحله است. مرحله اول نو نگهداشتن و مرحله دوم شستشو است. در این مقاله به لکه  هایی مثل لکه رنگ مو اشاره شده است که برای بانوان بسیار کاربردی است.

انواع لکه ها :

1)لکه رنگ مو

لکه رنگ مو از ان دسته لکه های است که اگر به سرعت به ان نرسید ممکن است دیگر اصلا پاک نشود. زمانی که رنگ مو بر روی فرش ریخته میشود ،سریعا با یک قاشق ان را پاک کنید. لکه ای که بر فرش باقی می ماند ،برای پاک کردن این لکه میتوانید از ماست برای این لکه استفاده کنید. روش دیگری  که برای پاک کردن لکه رنگ مو هست جوش شیرین +سرکه+اب.

نحوه پاک کردن لکه رنگ مو از روی فرش

2)لکه روغن

این لکه عموما بر روی فرش آشپزخانه می افتد و پاک کردن این لکه سخت است. برای پاک کردن این لکه حوصله لازم است. مایع ظرف شویی حلال روغن می تواند به کمکتان بیاید. مقداری این مایع را در یک سطل با آب مخلوط میکنیم. سپس ان را برروی فرش بمالید.تا لکه پاک شود و سپس با یک دستمال نیمه مرطوب ان را  تمیز کنید.

روش دیگری نیز وجود دارد ،روش دوم این است که ابتدا دستمال کاغذی بر روی روغن قرار بدهید تا لکه را به خود جذب کند سپس از وسیله ای تیز مثل چاقو استفاده کنید ولکه را از روی فرش بردارید. حال نوبت حلالهای روغن میرسد. بعد از شستشو با حلالها شما میتوانید ان را با آب گرم بشویید. حال مقداری جوش شیرین روی لکه بریزید تا مقدار چربی که از روغن باقی مانده است را نیز به خود جذب کند. اجازه بدهید به مدت 15دقیقه روی فرش باقی بماند وسپس از روی فرش بردارید. سپس جاروبرقی بکشید. اگر باز مشاهده کردید که آثاری از لکه باقی مانده است همین روش را دوباره تکرار کنید.

نحوه پاک کردن لکه روغن از روی فرش

3) لکه سس

حرکت اول این است که با قاشق سس را بردارید. سپس به وسیله یک پارچه تمیز نمدار ان را از روی فرش پاک کنید برای اینکه جای لکه نماند مقداری آب را روی فرش اسپری کنید. تکه ای لیمو ترش را روی فرش گذاشته ویا روی لکه فرش بمالید با دستمال مرطوب لکه را پاک کنید.

نحوه پاک کردن لکه سس از روی فرش

4)از بین بردن لکه آدامس از روی فرش

برای از بین بردن لکه آدامس از روی فرش ابتدا یک کیسه یخ روی محل لکه قرار دهید. سپس آدامس سفت شده را با کمک چاقو از روی فرش بردارید و در نهایت با استفاده از یک مایع لکه بر فرش طبیعی مثل ترکیب سرکه و آب و مایع ظرفشویی، لکه را برطرف کنید.

نحوه پاک کردن لکه ادامس از روی فرش

5)از بین بردن لکه چربی از روی فرش

نحوه پاک کردن لکه روغن از روی فرش

استفاده از تمیز کننده جوش شیرین به عنوان لکه بر فرش و از بین بردن لکه‌های روی آن بسیار رایج است. برای این کار باید جوش شیرین را روی محل لکه بپاشید و ۶ ساعت صبر کنید و سپس جارو بکشید. در مرحله بعد برای از بین بردن لکه زرد روی فرش باید یک پارچه آغشته به الکل را روی محل لکه بکشید و آن را تمیز کنید.

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *